Itt a friss jelentés: drámai mélyrepülés Európában, padlón a gazdaság
Mélypontra romlott az egész eurozóna, úgy, ahogy van.
Mélypontra romlott az egész eurozóna, úgy, ahogy van.
Az ország történelmi válságba sodródott, miután Michel Barnier kisebbségi kormánya megbukott egy bizalmatlansági szavazáson.
Sőt, még Oroszországgal is kereskednének, Ukrajna pedig nem lenne tagja sem az EU-nak, sem a NATO-nak.
Az európai gazdaság lejtmenete többféle magyarázattal is indokolható, a Financial Times is beszámolt egyről. Úgy vélik, mivel jóval rosszabb az euróövezeti háztartások hangulata, mint az amerikai társaiké, ezért a hiányzó fogyasztás negatívan hat az EU gazdasági teljesítményére. Az amerikai fogyasztók lendületes költései ösztönzik a növekedést, annyira, hogy az USA gazdasága az idén 2,6 százalékkal is bővülhet.
A jegybanki alapkamat továbbra is 4,25 százalék marad az eurózónában, miután a július 18-i ülésen a várakozásoknak megfelelően nem változtattak a kamatkondíciókon. A kamatfolyosó sem módosult, a betéti és hitelkamat, rendre 3,7,5, illetve 4,5 százalék.
Bár februárban mérséklődött az infláció az EU-ban, a szomszédos országban „nem túl rózsás a helyzet”.
A bizalmi indikátorok 2024 első heteiben egyelőre nem mutattak javulást, sőt januárban továbbra is átlag alattiak voltak. A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe némileg optimistább képet fest: az Egyesült Államokban és Kínában a feldolgozóipar és az általános üzleti hangulat jobb lett, viszont az eurozónában stagnálás következett be az előző hónapok örvendetesebb trendjei után. Magyarországon is érzékelhető volt az ipari és az építőipari bizalom csökkenése. Emellett – többek között – a németországi üzleti hangulatot mérő Ifo index januári értékei is elmaradtak az előrejelzésekhez képest.